Piiririkkujad #1: Lühifilm tapmisest

1989. aastal tõi Poola televisioon välja telesarja, mis oli inspireeritud kümnest käsust. Režissöör Krzysztof Kieslowski ja tema stsenaristis sõbra Krzysztof Pieciewiczi ideest sündinud sarja otsustas viimaks tervikuna lavastada Kieslowski ise, ning televisiooni ajaloo üks esimesi ja olulisemaid autorisarju oli sündinud.
Kahest episoodist valmisid ka kinolevi jaoks mõeldud pikemad versioonid. “Lühifilm tapmisest” seob lakoonilises pildikeeles kolme tegelase lood. Külast pärit Jacek, taksojuht ja äsja viimase eksami sooritanud advokaat puutuvad juhuslikult kokku ühe päeva jooksul. Aasta hiljem on üks neist surnud. Kaks ülejäänut peavad kumbki väga erineval viisil toime tulema fataalse teo tagajärgedega.
Kieslowski ja Poola kino on tugevalt mõjutatud dokumentaalfilmist. “Lühifilmis...” on meilegi tuttavat 80ndate uuselamurajooni olustikku, väikseid sotsialismiajastut iseloomustavaid detaile ja situatsioone. Kieslowski jälgib sündmusi painava detailsusega, luues kliiniliselt täpse olustikupildi tapmisest, süüst ja õigusest. Film kogus kiiresti tunnustust ning seni tundmatu idabloki režissööri DVD väljaandele tegi sissejuhatuse juba Stanley Kubrick. Edasi siirdus Kieslowski juba lavastama Prantsusmaale,
Film kompas piire kahes tähenduses. Ilmselt ainult Poolas oli võimalik teha kunstiliselt nõudlik ja omanäoline, religioosse alltekstiga telesari, mis ühtlasi mõjus kaasaegselt kogu Euroopa kinos. Teiseks, ilmselt just piiratud vahendite tõttu on Kieslowski toonud ekraanile kaks liialdusteta stseeni, mis jõuavad tapmise olemusele lähemale kui lugematud sõjafilmid.

Seanssi juhatab sisse sarja kuraator Karlo Funk. 

Filmikoopia toob Eestisse DHL. Film linastub ainult ühel korral. 

Eriprogrammi Autorikino 2018: Piiririkkujad kirjeldus

Filmiajaloo klassikast friigifilmini!
Autorikino programm on kuraatori poolt hoolikalt valitud filmiparemik läbi maailmakino ajaloo. Sarja raames linastuvad nii parimate režissööride loomepuhangul sündinud meistriteosed, aga ka äärmuslikumale publikule mõeldud friigifilmid. Sarja kureerib Karlo Funk.
Autorikino seanss toimub üks kord kuus. Filmid linastuvad originaalkeeles, eestikeelsete subtiitritega.

Järgmised filmid Autorikino 2018: Piiririkkujad sarjas

Autorikino 2018: Piiririkkujad #8: Situatsioonikomöödia

07.08.2018
21:00

Varasemalt Autorikino 2018: Piiririkkujad sarjas linastunud filmid

Autorikino 2018: Piiririkkujad #7: Samaaria tüdruk

17.07.2018

Autorikino 2018: Piiririkkujad #6: Rootsi armastuslugu

19.06.2018

Autorikino 2018: Piiririkkujad #5: Belle de jour

15.05.2018

Autorikino: Piiririkkujad #4: TAGAOTSIJAD

10.04.2018
  •  
  • 1 / 2