Valged rüütlid

 

Filmi "Valged rüütlid" tegevus toimub Tšaadis, kuhu on saabunud MTÜ "Laste nimel", et pakkuda peavarju, toitu ja haridust enam kui kolmesajale kuni 8-aastasele orvule. Ümberkaudsed külad on pakkumisest põnevil, liiati kuna elatakse äärmuslikus viletsuses ja vaesuses. Nii pakutakse MTÜ-le orbude kõrvalt ka oma lapsi, lootuses tagada neile parem ja turvalisem elu. Kohalikud ei tea aga, et lapsed viiakse Prantsusmaale, kus neid ootavad perekonnad, kes on seadusliku lapsendamise eest valmis suuri summasid maksma. Paraku tuleb pettus ilmsiks.

2007. a lahvatas skandaal, kui Prantsuse vabatahtliku organisatsioonu "Zoe’s Ark" liikmed arreteeriti illegaalse sõjaorbudega kauplemise pärast. 2015. a tegi Joachim Lafosse selle põhjal, jäädes ise kõrvalvaataja rolli.

Filmi pealkirjast võiks välja lugeda valge inimese tavapärast ettekujutust läbi aegade: kuidas just tema peab maailma päästma, nagu rüütel, kes tuleb eikusagilt ja sageli ka lahkub eikuhugi, jättes maha kaose ja palju küsimusi. Selle filmi üks põhiküsimusi, mis kummitab nii filmi tegelasi kui ka vaatajaid, on keeruline dilemma: kuidas toimida olukorras, kui lapsi vanemate juurde jättes ootab neid tõenäoliselt surm, kaasa võttes aga sooritad pettuse?

Režissöör toob meie ette pshühholoogilise thrilleri sugemetega tugeva draama ja suudab seda jutustada pooli valimata, jättes kogu moraalse vastutuse ja õige lahenduse otsimise vaataja õiglustunde ja eetilise mina kanda. See film ei lõpe lõputiitritega.

Peaosades on auhindadega pärjatud Vincent Lindon ("Inimese mõõt") ja Valérie Donzelli ("Saint Laurent").

Triin Tramberg