menuimage Must Käsi
UDUS

sõda

Kestus 2h 2m

Riik Saksamaa, Holland, Valgevene, Venemaa, Läti

Režissöör Sergei Loznitsa

Osatäitjad Vladimir Svirski, Vlad Abashin, Sergei Kolesov, Vlad Ivanov, Julia Peresild, Nadezhda Markina

Keel Vene

Subtiitrid Eesti

Kahe aasta eest „Minu õnnega” PÖFFi võitnud Sergei Loznitsa uus film UDUS on hoolega häälestatud trio, mis mõjub rütmi aegluse ja täpsusega.

Film põhineb peamiselt omaenda sõjakogemusest kirjutanud tuntud valgevene autori Vassil Bõkavi romaanil. Matemaatikuharidusega Loznitsa vormib Bõkavi loost haarava filmi, mille katkematu, kuid vaoshoitud liikumine seisneb kolme peategelase piruettides üksteise, küla ja lõppeks ka tõe ümber. Ringiratast käib ka emake Venemaa – nagu üks tegelane märgib, oli praegu sakslastega mesti löönud sadistlik külamees nõukogude perioodil samasugune tõbras j...Näita rohkem

Kahe aasta eest „Minu õnnega” PÖFFi võitnud Sergei Loznitsa uus film UDUS on hoolega häälestatud trio, mis mõjub rütmi aegluse ja täpsusega.

Film põhineb peamiselt omaenda sõjakogemusest kirjutanud tuntud valgevene autori Vassil Bõkavi romaanil. Matemaatikuharidusega Loznitsa vormib Bõkavi loost haarava filmi, mille katkematu, kuid vaoshoitud liikumine seisneb kolme peategelase piruettides üksteise, küla ja lõppeks ka tõe ümber. Ringiratast käib ka emake Venemaa – nagu üks tegelane märgib, oli praegu sakslastega mesti löönud sadistlik külamees nõukogude perioodil samasugune tõbras ja küllap saab selleks taas.

Loznitsa õilis kangelane Suštšenja on aastal 1942 Nõukogude Liidu läänepiiril elav lootusetu fatalist, kellele lisaks vastakaile sündmustele kaevab auku tema enda vankumatu moraalne selgroog. Keset ööd röövivad Suštšenja pere juurest end metsades ja mägedes varjavad, saksa okupantide vastu võitlevad partisanid Burov (Abašin) ja Voitik (Kolesov).

UDUS tõuseb esile Loznitsa intellektuaalse lähenemise ja tema tehnilise meeskonna tõlgenduse poolest. Esiletõstmist väärib Kirill Šuvalovi kunstnikutöö, eriti silmapaistev on Vladimir Golovnitski muusikata heliriba, mis rõhutab filmi tasasust väljapeetud, täpselt rõhutatud vahenditega nagu hundi kauge ulg või lihtne metsakohin. Koos Loznitsa mõõdetud sammuga teevad need sellest ehedast vene tragöödiast kalliskivi, mida aeg saab vaid üha säravamaks lihvida.

Fionnuala Halligan, Screen International

 

Leviõigused lõppenud.

Näita vähem

Linastused

No screenings at the moment

futureimage
Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Loov Euroopa
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Eesti Ekspress
Limegrow