PÖFF: Šeik Jackson

Võibolla pole esimese hooga lihtne ette kujutada, kuidas popkuningas Michael Jackson ja fundamentaalne islam omavahel põimuda võiksid. Kuid ometi vallandab MJ surm ühe Alexandria puritaanlusele kalduva Moslemi Vennaskonna imaami Khaledi (Ahmad El-Fishawy) peas omapärased protsessid ja eneseleidmise teekonna. Nime järgi võiks ehk arvata, et on valminud üks paljutõotav kultuuride põimumist vaatlev linateos, kuid tegelikult on tegu keerulise psühhoanalüütilise vaatlusega.

Noore lootustandva islamiõpetaja pereelu jääb unarusse, ta langeb kummalistesse fantaasiatesse ja halbadesse unenägudesse. Kuid kõige enam vaevab teda suutmatus palvuse ajal nutta. Ta pöördub murega nõustaja poole, kartes, et usk temas on nõrgenemas. Algab reis minevikku ja vaatajale vallandub õnnetust Egiptuse perest pärit noormehe vaimne teekond. Kaotanud juba lapseeas oma armastatud ema, heitleb nooruk sekulaarse kulturistist alfaisase isaga, kes abikaasa kaotusest vägivaldseks muutub ja poega peaaegu vihkama hakkab. Eeskuju otsides leiab teismeline poiss lohutaja ja iidoli Michael Jacksonis. Konservatiivses ühiskonnas pole aga popikuninga jäljendamine teretulnud: siin peetakse mehelikuks rusikat ja tüdrukute tagaajamist, mitte pikki juukseid, moonwalk’i ja sätendavat jakki. Pärast konfliktide jada isaga ja üleüldisse lootusetusse laskumist otsib Khaled, nagu paljud heitunud Lähis-Ida noormehed, viimaks vastukaaluks lohutust islamist.

Tegelikult õnnestub Amr Salamal „Šeik Jacksonis“ anda usutav ülevaade ühe katkise inimese vaimsest teekonnast, mis on ehk abiks neile, kes islamiäärmuslust pelgavad. Palvuse ajal end ilmutav MJ, vägivaldne katse endist silmarõõmu suudelda, voodi all magamine ja oma lapselt interneti äravõtmine – kõige selle põhjuseid võib mõista, kui vaatame tähelepanelikult inimese minevikku.

Hille Hanso