PÖFF: Mademoiselle Paradis

Maria Theresia von Paradis oli väikelapsena nägemise kaotanud andekas pianist ja helilooja, Mozarti ja Haydni kaasaegne ja tuttav, kes sai juba teismelisena Viini kõrgseltskonnas kuulsaks oma muusikalise andega. Ehkki tüdruku „leivanumbriks“ olid nii anne kui ka pimedus, püüdsid vanemad teda abielukõlbulikuks muutmiseks viimasest siiski terveks ravida. Ja 18. sajandi Viini tärkavas meditsiiniteaduses ei olnud eksperimentaalsetest raviprotseduuridest puudust.

Theresia elul põhineva filmi lugu saab alguse siis, kui pärast edutuid ja tihti ka piinarikkaid ravikuure jõudis 18-aastane neiu kurikuulsa dr Franz Anton Mesmeri juurde, kelle uudne magnetismi ideel põhinev ravi näis tõepoolest tüdrukule nägemise tagasi andvat. Ent peagi selgus, et nägev Theresia ei ole nii osav klavessiinivirtuoos kui pime Theresia, ning selles, kas olulisem on nägemine või anne, jäävad osapooled eri arvamusele.
Tõsielulistel sündmustel põhinev Austria ajalooline film „Mademoiselle Paradis“ on audiovisuaalselt meisterlik kostüümidraama, mis pakub noore naise hämmastava loo taustal sotsiaalkriitilise ja põneva portree 18. sajandi Viini kõrgklassi glamuursest olelusvõitlusest, kus piir parimate kavatsuste ja omakasupüüdlikkuse, kunsti, teaduse ja tsirkuse vahel on ühtmoodi nähtamatu kõigile.

Austria esitas filmi parima võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks.

Katre Pärn