PÖFF: Lihunik, hoor ja ühe silmaga mees

„Lihunik, hoor ja ühe silmaga mees“ ei ole just igaühe tassike teed, ehkki linateose kohatine film noir vaimsus peaks novembrise hämarusega sobima. Ungari kinole omaselt on „Lihunik, hoor ja ühe silmaga mees“ palistatud teatava süngusega, milles on tugev annus musta huumorit. Film põhineb tõestisündinud lool, viies vaataja traagilise, et mitte öelda verise armukolmnurga keskele.

Keskseteks tegelasteks on, nagu nimigi reedab: ühe silmaga mees, lihunik ja hoor. Omanäoline karakterite partii võib suu muigele tõmmata, ent selgi juhul on huumor süsimust, ilma vähimagi päikselise varjundita. Sellele vaatamata pakub filmi must-valge ja stiilipuhas visuaalne palett esteetilist naudingut. On nukralt köitev, kuidas kinolinal laotuvad lahti kurbidüllilised kaadrid, mis annavad edasi eluolu Esimese maailmasõja järgses Ungaris.

Nii on kaasaegse Ungari kino ühe mõjukama filmilavastaja János Szászi seitsmes täispikk film „Lihunik, hoor ja ühe silmaga mees“ midagi neile, kes otsivad groteskset võlu ja veidrat, kohati julma huumorit, ent ei ehmu ka võikalt brutaalsete stseenide ees.

Aurelia Aasa

 

Filmi külalised:  Osatäitja Dorka Gryllus