menuimage Kino Sõprus arrowdark
Petrovid gripi küüsis

draama

Kestus 2h 25m

filterbottom

Riik Venemaa, Prantsusmaa, Saksamaa, Šveits

Režissöör Kirill Serebrennikov

Keel vene

Subtiitrid inglise

Koomiksikunstnik Petrovil (Semjon Serzin) on palavik. Ta kondab ringi mööda eriti troostitut kaasaja Venemaa linnamaastikku ja haigus paneb ta liikuma ka eri dimensioonide vahel – tegelikkuses, fantaasiates, nägemustes, mälestustes. Meisterliku teostuse tõttu segunevad need tasandid kohati nii märkamatult, et vaatajana on raske mõista, millisest reaalsusest peaks kinni hoidma. Petrovi hullumeelse eksirännakuga paralleelselt hakkab selguma, et tema abikaasa (Tšulpan Hamatova) pole ka kaugeltki vaid lihtne raamatukoguhoidja, ning nende pojal on vaja alistada omad pained. Filmi esimene kolmand...Näita rohkem

Koomiksikunstnik Petrovil (Semjon Serzin) on palavik. Ta kondab ringi mööda eriti troostitut kaasaja Venemaa linnamaastikku ja haigus paneb ta liikuma ka eri dimensioonide vahel – tegelikkuses, fantaasiates, nägemustes, mälestustes. Meisterliku teostuse tõttu segunevad need tasandid kohati nii märkamatult, et vaatajana on raske mõista, millisest reaalsusest peaks kinni hoidma. Petrovi hullumeelse eksirännakuga paralleelselt hakkab selguma, et tema abikaasa (Tšulpan Hamatova) pole ka kaugeltki vaid lihtne raamatukoguhoidja, ning nende pojal on vaja alistada omad pained. Filmi esimene kolmandik on üsna desorienteeriv, teises hakkame tuttavaks saanud tegelaste käike juba täpsemini jälgima ja lõpuosas hakatakse erinevatel ajastutel – Petrovi lapsepõlves ja olevikus – jooksvaid liine omavahel kokku sõlmima ja luuakse ootamatuid, kirgastavaid seoseid. „Petrovid gripi küüsis“ põhineb (muuseas Tartus sündinud) vene kirjaniku Aleksei Salnikovi samanimelisel romaanil, ja mõjub täna, pandeemia juhitud uue maailmakorra ajal, äärmiselt kaasaegselt. Gripp kõnnib inimestega nähtamatult kaasa ja annab argielule palavikulise ja paranoilise õhustiku. Kõik tegelased on oma mineviku ja oleviku vangid, peegeldades muuhulgas ka filmi autori Kirill Serebrennikovi kestvat koduaresti Venemaal (kust ta lahkuda ei tohi) ja väljamõeldud korruptsioonijuhtumite igavest uurimist. „Petrovid gripi küüsis“ esilinastus tänavuse Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis ja Vladislav Opeljants võitis täiesti teenitult festivali parima operaatori auhinna oma meisterliku kaameratöö eest. Ühes rollis näeme ka „Kupee nr. 6“ peaosalist Juri Borissovit.

Tristan Priimägi

Enne filmi mängib lühifilm "Vadim jalutamas" (R: Sasha Svirsky, Venemaa, 2021, 8min)

Vadim on suletud kitsasse karpi. Kui tal õnnestub sealt laia maailma välja murda, tabab teda värvide ja aistingute tulevärk. Kas Vadimil õnnestub sellega toime tulla ja oma vabadus säilitada? Tahab ta seda üldse? „Vadim jalutamas“ võib olla tõlgendatav filmina isikuvabadusest ja vabaduse raskest koormast. Ja pole keeruline näha Vadimi seost „Petrovide gripi küüsis“ peategelase Petrovi ja selle lavastaja Kirill Serebrennikoviga. Nad kõik peavad välja mõtlema, kuidas vähemalt enda pea sees säilitada mingi autonoomia, kui ümberringi seinad koomale tõmbuvad.

Näita vähem

Leidsid sobiva filmi?

Kirjuta distribution@kinosoprus.ee

Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Ellington
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Limegrow