Päikesepaiste-Superman

Maailmas populaarne ja ka Eestis üllatavalt palju fänne leidnud ekstreemspordialale ehk BASE-hüpetele pani aluse päikselises Californias üles kasvanud mees nimega Carl Boenish.

Carl oli ennekõike alati laia naeratusega positiivne sõber ja abikaasa, kuid samas ka rahutu pioneer, kelle jaoks jäi langevarjuhüpetest liiga väheks. Juba lapsest saati huvitas meest aerodünaamika ja võimalused murda müüti, et inimene ei suuda lennata. Carli tegi aga eriliseks asjaolu, et temast sai õhus filmitud kaadrite operaator. Kui ta esimese inimesena El Capitáni (Yosemite'i rahvuspargi pärl) otsast alla hüpates ka seda filmis, saigi alguse BASE-jumping kui spordiala, mis muutus paljuski populaarseks just tänu Carli enda filmitud lummavatele kaadritele.

Alati kaamera kõrisemas, olgu käes või kiivrile kinnitatud, filmis Carl üles suurema osa oma parimatest hüpetest ja tegemistest, vallutades kõikvõimalikke kõrghooneid. Sõna BASE tulenebki inglisekeelsetest kohtadest, kust hüpatakse – "building, antenna, span, earth" – ja viitab sellele, et hüppama peab kohast, mis tekitab n-ö baasi.

Kuna dokumentaalfilmis "Päikesepaiste-Superman" on suures osas kasutatud Carli enda filmitud materjali, on see võrratult visuaalne sisevaade ühe andeka mehe ellu. Vaatajal avaneb ainulaadne võimalus hüpata alla sadade meetrite kõrguselt, küll suurlinnas või hingematvalt kaunis looduses, kõrvu paitamas ajastutruu vintage rokiklassika. See film on kõigile, kes igatsevad näha inspireerivat ja liigutavat lugu.

Maria Reinup