Sacro Gra

Oma alles neljanda täispika filmiga kinnitab Itaalia režissöör Gianfranco Rosi enda staatust ühe tänapäeva kõige huvitavama dokumentalistina. „Sacro GRA”, mis võitis tänavuse Veneetsia filmifestivali Kuldse Lõvi, on tema seni kõige tundlikum töö – impressionistlik mosaiik elust Itaalia pealinna äärealadel. Film jälgib käputäit tegelasi, kes elavad või töötavad Rooma liiklussõlmel Grande Raccordo Anularel ehk GRA-l.

Rosi filmi meetodiks on justkui juhuslikult näidata juhtuvat elu, põimides viie põhitegelase lood kokku GRA liiklusstseenide ning paari lühirolliga. Üks tegelastest on ehtne maa sool angerjakalamees, kes on üllatavalt hästi haritud ning elab kiirtee viadukti varjus paatmajas. Teine, Roberto, raseeritud pealaega jutukas parameedik, keda võiks kohata jalgpallimatšil Rooma tulihingeliste pooldajate hulgas, aga on tegelikult väga tundeline ja üksik.

Katoliiklik vabaõhumissa – koos pilvede vahelt paistva päikesega, mida võib tõlgendada kui jumala märguannet – on üles võetud nii, et kogu ekraan täitub särava valgusega; samas teinekord mõjub just Rosi valitud juhuslike kohtade ootamatu ilu.

Veneetsia Kuldlõvi (peapreemia),

Lee Marshall