menuimage Must Käsi
bottom
longposter
Currently Playing Petrov's flu

A deadpan, hallucinatory romp through post-Soviet Russia. With the city in the throes of a flu epidemic, the Petrov family struggles through yet another day in a country where the past is never past, the present is a booze-fueled, icy fever dream of violence and tenderness, and where - beneath layers of the ordinary - things turn out to be quite extraordinary.

Based on the novel "The Petrovs In and Around the Flu" by Alexey Salnikov.

longposter
Currently Playing DocPoint 2021: Pingeväljade aednik

Mysterious writer Mehis Heinsaar embarks on a journey. Those meandering moments when he finds his way through thick woods towards the open glades, he calls “poor man’s pilgrimage”. The writer is surrounded by unusual and profound nature, he can speak in the language of animals and birds, and see what is unseen to the common eye. The wanderer has seven encounters that introduce the viewer to the wondrous inner universe of Mehis Heinsaar.

longposter
Currently Playing Vee peal

“Vee peal” on terava huumoriga vürtsitatud pilk varateismelise poisi ellu, taustaks kaheksakümnendate alguse Võru kurbnaljakas õhkkond, kus probleemide eest pole põgeneda mujale kui Tamula järvele kala püüdma. Andres (Rasmus Ermel) on poiss, kelle elus näib olevat probleeme ja muresid küllaga – ema on hüpanud Rootsi, isa omakorda kadunud Venemaa avarustesse, koolis on asjad pilla-palla ja teda kasvatav vanaisa on aga vahel liigagi varmas rihma järele haarama. See kõik on aga kukepea elu esimese armumise kõrval. Kuidas olla, mida teha, mida õigel hetkel öelda? Ja millal on see õige hetk?

longposter
Currently Playing Düün

Oscarile kandideerinud Denis Villeneuve’i (“Saabumine”, “Blade Runner 2049”) lavastatud Warner Bros. Picturesi ja Legendary Picturesi film “Düün” põhineb Frank Herberti samanimelisel bestselleril. “Düün” on müütiline ja emotsionaalne kangelaseks kujunemise lugu. Paul Atreides on nutikas ja andekas noormees, keda ootab talle endale hoomamatu vägev saatus. Oma pere ja rahva tuleviku tagamiseks tuleb tal universumi kõige ohtlikumale planeedile rännata.

filter filter

Showtimes

Sorry, there is no cinema schedule at the moment.

Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Loov Euroopa
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Eesti Ekspress
Limegrow