Layla M.

Olge oma soovidega ettevaatlik! Filmis "Layla M" hakkab pettekujutelmade all vaevlev noor mosleminaine ette kujutama, et aina sallimatumaks muutuvas Euroopas ei ole talle enam kohta. Otsus hüljata oma perekond ja alustada uut elu Lähis-Idas sütitab temas naiivset lootust leida koht ja usk, kuhu ta tunneb end kuuluvat.
Layla tunneb tõmmet karismaatilise džihaadivõitleja Abdeli vastu (Ilias Addab). Skype-vestlused ja mehe toetavad sõnad annavad naise särasilmselt romantilistele ettekujutustele ainult hoogu juurde. Kui tema elu Amsterdamis muutub talumatuks, soovib ta iga hinna eest Abdeli mõrsjaks saada ning on valmis mehega itta minema ja seal uut elu alustama, leppides sellega, et tema roll kuuleka abikaasana toob kaasa samasugused tunded ehk sunduse vaikida.

Nora el Koussouri kehastatud Layla Mourabit on fantastiliselt vastuokslik ja põnev karakter. Hollandi-maroko päritolu teismeline on metsik ja pidevalt sõjakas tüüp. Igapäevaselt rassismiga kokku puutuvat neiut ajab närvi isa, kes kunagi vastu ei hakka ja tütre trotsi pärast piinlikkust tunneb. Isa tahab üksnes, et Layla korralikult õpiks, pahandustesse ei satuks ja tulevikus arstiks saaks.

Selline on filmi "Layla M." fatalistlik taust. Elu Amsterdamis erineb oluliselt elust põgenikuna. Me mõistame, et loo õnnelik lõpp on äärmiselt ebatõenäoline, kuid pinnale kerkib ootamatuid pisiasju ning Nora el Koussouri rolliks saab jutustust edasi kanda. Tema suured ja igatsevad silmad, kuumad vihasööstud ja pettumuspisarad väljendavad ühel uskumatul teekonnal tekkivat emotsionaalset segadust.

Allan Hunter, Screen International