Linastus & kohtumine tegijatega: Tartu Video Kroonikad

Uue kinohooaja esimene Linastus & kohtumine tegijatega seanss toob tartlased Tallinna. Linastub dokumentaalfilm ,,Tartu Video Kroonikad" ning publikuga kohtuvad autorid Lauri Hermann ja Erkki Ergma ning filmis osalenud tipptõlkija Hannes Villemson.

Aastate jooksul oleme kogunud palju kontakte ja infot 80-ndatel ja 90-ndate esimesel poolel vohanud videolevi ja videofilmihulluse kohta. Videofilme vaadati massiliselt, külastati laenutuspunkte, filme salvestati koduse videokogu jaoks ja just nõnda jõudis sel ajastul läänemaailm meile koju kätte. Kinodes ja teles näidati ju vaid range tsensuuri läbinud leebeid teoseid, aga mitte Ameerika suurust ja võimsat arengutaset demonstreerivaid filme.

Videofilmide Eestisse toomise ja eesti keelde tõlkimise eest hoolitses Tartu Video. Sellest filmikeskusest levisid filmid videolaenutustesse üle Eesti ning need eestikeelsete tõlgetega filmid olid ülipopulaarsed (neid eelistati venekeelsetele nohuse ninahäälega tõlgetele). Lauri Rõuk, Hannes Villemson ja Endel Valdas olid kolm Tartu Video tipptõlkijat, keda videofilmide austajad mäletavad siiamaani. Põnev, et tihtilugu küsiti laenutustes filme mitte staarnäitlejate, vaid hoopis Tartu Video tõlkijate järgi! Mehed tegid suurepärast tööd ja rikastasid ka tublisti eesti keelt - näiteks "yoghurt" ja "compact disc" olid meile täiesti tundmatud mõisted kuniks nende filmide kaudu saime aimu, mis asi see jogurt ikkagi on. Just eeskätt videofilmide kaudu jõudis mainitud ajastul läänemaailma elu N-Liidu aladele. "Rambo" ja "The Terminator" poleks iialgi siin kinolinale jõudnud.... kui just poleks olnud Tartu videokino Thaliat (mille rajas Tartu Video looja Rein Rosenberg). Videokino oli esimene omalaadne N-Liidus ning eeskujuks sai ühe filmilevitajast koostööpartneri videokino Soomes - videolaenutus, videokino saal, videotoad, oma kohvik, vastav kujundus. Rein Rosenberg võttis enda vedada ka Tartu südalinnas Athena ja Varia kinod, kus samamoodi Tartu Videos tõlgitud-pealeloetud filme näidati. Eeskuju võeti ka mujal Eestis, kus need samad videofilmid erinevates saalides ja suuremates videotubades publiku ette toodi. See oli aeg, mil sünnipäevaseltskonnad maandusid teleka ette ning õhtu jooksul vaadati üheskoos ära ports kassette, laenutustes olid pikad järjekorrad, videolaenutustes lindistati ka koduse videokogu jaoks suurtes kogustes filme, mida hiljem üha uuesti ja uuesti üle vaadati ja ikka oli põnev!

See on võimsalt nostalgiline ajastu, mille kohta pole laiemalt midagi säilinud! Pärast Autorikaitse tegevuse aktiviseerumist hakati laenutusi sulgema, kassetid hävitati, täna on vähestel olemas töökorras videomakk, aeg on teinud vanadele kassettidele liiga, kunagiste videokeskuste majad hävivad või lammutatakse... 2016. aasta juulis tootis Funai maailma viimase videomaki...

Eriprogrammi ПОКАЗ И ВСТРЕЧА С СОЗДАТЕЛЯМИ kirjeldus

Приходит на встречу с деятелями кино!

Смотреть фильмы интересно, но еще интереснее бывают реальные встречи с их авторами. Цикл встреч и показы посвящены преимущественно эстонскому кинематографу, но иногда случаются и беседы с иностранными режиссерами и актерами. Это увлекательная возможность увидеть новый фильм и обменяться своими мыслями и чувствами от увиденного с командой, которая его создала. Расписание показов появится скоро!

Next movies at ПОКАЗ И ВСТРЕЧА С СОЗДАТЕЛЯМИ series

Linastus & kohtumine tegijatega

01.09.2018
19:00

Previously featured films at ПОКАЗ И ВСТРЕЧА С СОЗДАТЕЛЯМИ series

Linastus & kohtumine tegijatega: Juured

06.05.2018

Linastus & kohtumine tegijatega: Elagu skandaalid ja kollased sandaalid

29.04.2018

Linastus & kohtumine tegijatega: Portugal

20.04.2018

Ноябрь

04.02.2017
  •  
  • 1 из 8