Inimõiguste kuu: Solvang

Inimõiguste kuu toob oktoobris ekraanile lood, mis aitavad meil paremini mõista maailmas toimuvate konfliktide mõjusid inimestele ja kogukondadele. Inimõigused raamistikuna ei ole kaugeltki aegunud ja nende saavutamine vajab pidevat tööd, pühendumust ja vaeva, mis komplektsete probleemide keerises võib tihti olla äärmiselt keerukas.

Seni oleme ETV2 eetris näidanud inimõigustega seonduvaid dokumentaalfilme, kuid sel aastal laiendame programmi ka kahe mängufilmi võrra kinos Sõprus. Mõlemad filmid on valminud viimaste aastate jooksul ning jõudnud ka parima võõrkeelse filmi Oscari nominentide hulka. 

22. oktoobril kell 17:00 SOLVANG

Beiruti kristlaste linnaosas parandab palestiinlasest Yasser majade fassaade. Tüli rõdu äravoolutoru pärast viib ta tobeda konfliktini  kristlasest Toniga. Sõnasõjast kasvab kiiresti aina süvenev lahkheli, millesse sekkuvad tööandjad, naabrid ja abikaasad. Kui Toni otsustab oma väärikuse säilitamiseks Yasseri kohtusse kaevata, paisub kahe mehe vaheline tühine tüli üleriigilise tähtsusega poliitiliseks skandaaliks. Kogukondade vahelised pinged, mis ulatuvad välja aastakümnete taha, löövad jälle lõõmama ja vaidlus kandub kohtusaali seinte vahelt üle tänavatele.

Tegu on meisterlikult ülesehitatud looga, milles kahe inimese vaheline konflikt illustreerib sügavat ühiskondlikku lõhet. Kristlaste ja sunniitidest Palestiina põgenike vahelise vastuolu juured ulatuvad kaugesse minevikku, kuid võimulolijad ei väsi neid valulisi mälestusi ära kasutamast ka tänapäeval. Vaatamata niigi suurele ebastabiilsusele regioonis leidub alati neid kuulsusejanulisi juriste või poliitikuid, kes ajaloos sonkides üritavad kogukondi vastandava kõnepruugiga toetust koguda ja meediatsirkusest kasu lõikavad. Inimesed aga lasevad end kergesti agiteerida, kättemaks on kultuuri osa ja lumepalliefekt kerge tekkima.

 

Inimõiguste kuud korraldavad ETV2 ja Arengukoostöö Ümarlaud Euroopa Liidu poolt rahastatud projekti Bridge 47 toel.
Filmiseansid on tasuta.