Ususidemed

Alati suure ambitsioonikusega tuntud režisööri Pan Nalin’i (“Samsara”, “Lillede org”) uusim film vaatleb väärika aupakliku empaatiaga maailma suurimat inimkogunemist, milleks on 100 miljonit hindu palverändurit ühendav Kumbh Mela. 2013. aastal toimus see taas kolme India pühima jõe kohtumispaigas Allahabadis.

Nalin on valinud inimmerest mõned kandvad karakterid, kelle läbi avaneb Kumbh Mela mitmekihiliselt kaunis värvipalett. Me näeme pühamehi ja politseinikke, kadunud inimeste otsimiskeskust, saddhu’t kes on võtnud üksi kasvatada hüljatud last, ema kes otsib kadunud poega, marihuaana sakraalsust ülistavat modernset babat ning 9 aastast Kishan Tiwarit, kes ei tea veel, kas tahab saada maffiabossiks või samuti miljonite eeskuju järgides hoopis ränderakuks.

1895. aastal kirjutas Mark Twain toonast Kumbh Melat näinuna: „On see sündinud armastusest või hirmust, ma ei tea. Hoolimata algimpulsist on sellest sündinud akt väljaspool igasugust ettekujutustuse piiri.“ Pea 110 aastat hiljem saame me selle usu jõudu kaunilt dokumenteeriva filmi kaudu kogeda veidikenegi Kumbh Mela’st voogavat usu jõudu.

Toronto, CPH: DOX

Kaarel Kuurmaa