PÖFF 2018: Kustutatud

Miha Mazzini on rohkem tuntud kirjanikuna ning tema romaanid on Sloveenias ülimalt menukad. Pärast paari lühifilmidest koosnevat sarja on Mazzini koos operaator Dušan Joksimovićiga saanud valmis oma esimese mängufilmi, emotsionaalselt kaasahaarava „Kustutatud“, mis keskendub ühele kummalisele, aga samas ka traagilisele seigale Sloveenia ajaloos.

Kui Ana (Judita Franković) kohalikus sünnitusmajas lapse saab, läheb kõik kenasti selle hetkeni, kui tekivad probleemid tema dokumentidega. Tundub, nagu oleks Ana andmed salapärasel kombel kadunud, ehkki naisele kinnitatakse, et tegu on üksnes tehnilise viperusega. Paraku ootab Anat õige pea ees tõeline bürokraatlik kadalipp, kus talle saab selgeks, et ehkki ta on alati olnud Sloveenia kodanik, ei ole teda seaduste järgi üldse olemas – kõik tema ametlikud dokumendid, sealhulgas tema isikukood, haigekassa kindlustus ja isegi kodune aadress on osutunud vigaseks. Ana on lihtsalt kustutatud. Üritades oma eksistentsi tõestada, alustab Ana võitlust oma lapse eest, kes on nüüd seaduse järgi orb ja tuleks lapsendada.

26. veebruaril 1992 kustutas Sloveenia oma kodanike nimekirjadest 25 671 inimest (1,3% kogu elanikkonnast), kellest enamik oli sündinud endistes Jugoslaavia vabariikides. Kohandades filmistsenaariumiks enda kirjutatud samanimelise romaani, toob Mazzini vaataja ette lummavalt kafkaliku ja kaasaegse noir-loo valitsuse absurdsest otsusest, mis pole tänaseni lahendust leidnud – suur osa kodanikke, kes „lakkasid olemast“, pole ikka veel suutnud oma õigusjärgset staatust taastada.

Vassilis Economou