Varblased

2011. a EurAsia võistlusprogrammi raames PÖFFi kinolinadel nähtud suurepärase Islandi filmi "Vulkaan" autor Rúnar Rúnarsson on tagasi festivali programmis oma teise täispika filmiga "Varblased".

16-aastane Ari (Atli Oskar Fjalarsson) on ingli häälega kooripoiss. Ta elab pealinnas Reykjavikis ja tunneb end ema lähedal igati turvaliselt. Kui poiss aga saadetakse Islandi teise otsa isa juurde elama, pöördub noormehe elu pea peale. Endises kodulinnas kohanemine pärast pikka eemalolekut ei lähe kergelt; enim valmistab aga poisile muret ta enda isa Gunnar (alati suurepärane Ingvar E. Sigurosson). Gunnar nimelt ei erine teismelisest poisist: ta on elus järje kaotanud, pidutseb, nii et maa must, ja elab oma eaka ema kulul. Ari leiab tööd kohalikus kalatööstuses, saab tuttavaks Bassiga ja avastab üsna pea, et tema ammusest lapsepõlvesõbrannast Larast on sirgunud kaunis noor naine. Esmapilgul keskpärasena tunduv nooruki suureks kasvamise lugu muutub aga siis, kui lavastaja toob välja Ari vanemate lahkumineku põhjused.

Filmi operaator Sophia Olsson kasutab meisterlikult ära Islandi imeilusat loodust, mis toob nii välja režissööri käekirja kõige iseloomulikuma joone. Esialgu tähelepandamatust keskkonnast joonistub lõpuks välja tegelaste sisemaailm, andes peene kõverpeegli, milles me peategelast esialgu näha ei oskakski. Nii osutub see 16mm filmilindile üles võetud linateos vaatajale üpris suureks üllatuseks.

Film võitis tänavusel San Sebastiani filmifestivalil parima filmi auhinna.

Maria Reinup