menuimage Must Käsi
#Õigusemõistmise nädala 2021
Sõna sõna vastu

draama

Kestus 1h 57m

Riik Portugal

Režissöör Leonardo Antonio

Keel portugali

Subtiitrid Eesti, Vene

Režissöör ja stsenarist Leonardo Antonio on teinud põhjalikku eeltööd, et tuua meieni haarav draama sellest, mis juhtub siis, kui naine kaebab vägistamise tõttu kohtusse omaenda abikaasa. Niigi raske olukorra teeb hullemaks see, et abikaasa on ühtlasi ka peaprokuröri asetäitja ainuke poeg. Võimu vahekord on täiesti paigast ära ja lisaks kõigele muule peab naine silmitsi seisma patriarhaalse ühiskonna iganenud arusaamadega, millest on läbi imbunud ka Portugali kohtusüsteem. Näeme samm-sammult, mis juhtub naise ja tema eluga sellises keerulises olukorras. „Sõna sõna vastu“ kõrghetk on kahtlem...Näita rohkem

Režissöör ja stsenarist Leonardo Antonio on teinud põhjalikku eeltööd, et tuua meieni haarav draama sellest, mis juhtub siis, kui naine kaebab vägistamise tõttu kohtusse omaenda abikaasa. Niigi raske olukorra teeb hullemaks see, et abikaasa on ühtlasi ka peaprokuröri asetäitja ainuke poeg. Võimu vahekord on täiesti paigast ära ja lisaks kõigele muule peab naine silmitsi seisma patriarhaalse ühiskonna iganenud arusaamadega, millest on läbi imbunud ka Portugali kohtusüsteem. Näeme samm-sammult, mis juhtub naise ja tema eluga sellises keerulises olukorras. „Sõna sõna vastu“ kõrghetk on kahtlemata kohtustseen, mis vältab peaaegu reaalajas ja annab vaatajale võimaluse ära kuulata kõik osapooled.

Enne loo kirjapanemist suhtles režissöör nii oma ala spetsialistidega (politseinikud, psühholoogid, advokaadid, kohtunikud) kui ka lähisuhtevägivalla ohvrite ja vägivallatsejate endiga. Antonio palus stsenaariumile tagasisidet ka antud teemaga tegelevalt tugigrupilt – kõik ikka selleks, et lugu oleks võimalikult täpne ja tõetruu. Film on paljuski peategelast kehastava näitleja Iolanda Laranjeiro õlul, ka tema lõi kaasa loo arendamisel ja oma tegelase loomisel.

Filmi režii on ülimalt täpne, iga detail on siin hoolikalt läbi mõeldud ja paigas. Kõik üleliigne on eemaldatud, et kogu fookus oleks lool ja tegelaste sõnadel. Film algab ja lõpeb imeilusa Norra rahvalauluga „Så Ro Godt Barn“ (Maga sügavalt, hea laps), mida lastele sageli lauldakse. Ka see ei ole juhuslik.

Liisi Rohumäe

---

Vestlusringis osalevad: 

Heili Sepp – ringkonnakohtunik. Tuntud jurist ja kultuurikriitik, kes on varem töötanud ka õiguskantsleri asetäitjana, Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika asekantslerina ja juhtiva riigiprokurörina.

Sandra-Kristin Kärner – vandeadvokaat ja Tartu Ülikooli karistusõiguse õppejõud. 

Jako Salla – kriminoloog. Sotsiaalkindlusameti ohvriabi juht, kuriteoohvrite eestkõneleja.

Kaspar-Urmas Oja – abiprokurör. Tegeleb Põhja Ringkonnaprokuratuuris lähisuhtevägivalla juhtumite lahendamisega. 

Näita vähem
Mis on eriprogramm “Õigusemõistmise nädala 2021”?

4.–10. oktoobrini 2021 toimub iga-aastane õigusemõistmise nädal, et tutvustada avalikkusele kohtute tööd ja õigusemõistmist inimestele lähemale tuua. Tänavu on põhitähelepanu all perede ja lastega seotud vaidlused ning võlaprobleemid, mis puudutavad Eestis igal aastal kümneid tuhandeid inimesi. 

Õigusemõistmise nädalal on plaanis suur hulk ettevõtmisi. Muu hulgas näidatakse Tallinnas Sõpruse kinos ja Tartus Elektriteatris filme „Sõna sõna vastu“ ja „Süstlapargi laps“ ning pärast kinoseansse toimuvad vestlusringid, kus osalevad kohtunikud, advokaadid ja sotsiaalvaldkonna inimesed. Üritus toimub Eesti kohtute ja Advokatuuri koostöös.

LINASTUSED ON KÕIGILE TASUTA!

Linastused

No screenings at the moment

futureimage
Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Loov Euroopa
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Eesti Ekspress
Limegrow