Satisfaktsioon 1720

(Pealkiri on mitmetähenduslik, lisaks kõigile muudele “rahuldustele” viitab ka duelli pidamisele ja satisfaktsioonile ehk au haavamise hüvitusele.)

Anno Domini 1720. Põhjasõda on lõppenud ja Taani-Norra laevastiku verinoor staarsõjakangelane viitseadmiral Peter Tordenskjold on sunnitud oma hulljulged merelahingud vahetama maisemate tegevuste vastu, mis hõlmavad põhiliselt prassimist, vassimist, praalimist ja kemplemist. Olles oma lühikese elu põhilise osa veetnud tormistel meredel pea ees vaenlase kahuritulle seilates, ei oska Tordenskjold rahuaja uue igava elusaatusega midagi peale hakata. Pahurale ja tusasele superstaarile suudavad lohutust pakkuda vaid arutu jooming ja lugematud naised. Päästerõngana tutvustab Tordenskjoldile moodsa elu kohtinguvõimalusi aga tema pikaajaline teener ja sõber Kold. Tuuritõlda pakitakse fännikraam ja kui kuningas ise kinnitab, et kahjuks ühtegi uut meresõda silmapiiril ei ole, võib egotripp alata.

Eri žanritega mängiv režissöör Henrik Ruben Genz esitab meile silma pilgutades oma vallatleva nägemuse Taani kuulsaima merekangelase Peter Wessel Tordenskjoldi tormilisest ja müütilisest elust, tema vastu suunatud salapärasest vandenõust ning isanda ja teenija vahelisest sõprusest 18. sajandil. Liiderlikku, kuid sümpaatset Tordenskjoldi kehastab väga peenelt ja nauditavalt Eesti publikule kõige paremini vast filmist “Kon-Tiki” tuttav ja ka seriaalis “Lilyhammer” üles astuv Jakob Oftebro.

Peter Stumbur