PÖFF 2018: Katarsis

Mitte keegi ei tunne pianisti, näitlejat, tantsijat, poeeti ja filosoofi Jamal (tõlkes „ilu“) Afinat (tõlkes „mädanema“). Tema keha on küll veel maa peal, kuid pea juba pilvedes. Ilmselt ta ei viibi enam meie seas – ta on mälu kaotanud ja uitab sihitult maailmas ringi. Uudishimulik rännumees külastab Suurt Juhti, kellega miljonid tahavad kohtuda, hommikuse raadiosaate Morning Dark Show kameeleonlikku diktorit. Nii jõuavad uskumatud lood, mille tunnistajaks Jamal on olnud, kõigi ette.

Maroko filmitegija Y. M. Marroccu on mees, kelle nimi tasub meelde jätta. Ta miksib meisterlikult oma kujuteldavat pildijada arhiivimaterjalide, klassikalistest filmidest pärit lõikude, allilma poksimatšide, teatrietenduste, uhkete tsirkusevaatemängude ja hõimutantsudega, kasutades saateks Balkani orkestrimuusikat, Araabia hiphoppi ja Serbia ballaade. Ta pendeldab unenägude ja tegeliku maailma, mineviku ja kaasaja, fantaasiate ja ajalooliste sündmuste, meenutuspiltide ja hirmutavate hallutsinatsioonide vahel, järgimata mingitki kronoloogiat selles piinatud maailmas, kus igaüks on valmis tilga vee eest oma hinge maha müüma.

Ainulaadne, haarav ja väljakutsuv kinokogemus koosneb pikkadest stseenidest, mis on kokku monteeritud väikestest pilguheitudest, filmitud San Sebastianis, Haifas, Beirutis, Kabulis, Algiersis, Abidjanis, Belgradis, võrratus Sahara kõrbes ja teistes lummavates paikades. Ärge kartke kaotada järge ses mõistatuste pusles, kuhu mahuvad 9/11 terrorirünnakud, immigratsioon, ahnus, sõda, nälg, usundid, põud, Shakespeare, Casanova, Araabia Lawrence ja paljud teised teemad.

Edvinas Pukšta

Eriprogrammi PÖFF 2018 kirjeldus

1997. aastal asutatud Pimedate Ööde filmifestival ehk PÖFF kuulub Põhja-Euroopa suurimate filmifestivalide sekka, olles üks maailma 15st A-kategooria võistlusprogrammiga festivalist. Sel aastal toimub PÖFF 16.11.-2.12.2018. Festivali pileteid on alates 9.novembrist võimalik soetada PÖFFi veebilehelt 2018.poff.ee, kõikidest Piletilevi müügikohtadest üle Eesti ning internetist aadressil www.piletilevi.ee.

Varasemalt PÖFF 2018 sarjas linastunud filmid

PÖFF 2018: Maailma süda

02.12.2018

PÖFF 2018 Õnnelik Lazzaro

02.12.2018

PÖFF 2018: Poevargad

02.12.2018

PÖFF 2018: Nuga südamesse

01.12.2018
  •  
  • 1 / 10