KARMAPA – KAKS JUMALIKKUSE TEED / Tünnimees

Karmapa – kaks jumalikkuse teed

Kahe Karmapa probleem on suurimaid budistlikku maailma sisemiselt lõhestavaid tüliküsimusi. Peale 16. Karmapa surma 1981. aastal tekkis olukord, kus keerulise ümbersünnisüsteemi tulemusena ei suutnud otsingukomisjon üksmeelselt leida taassündivat laamat. Märgid olid ebaselged ja uueks Karmapaks kuulutati kaks erinevat poissi.

Filmis on intervjuud nii Tiibeti budismi õpetajatega nagu Dalai Laama või Shamar Rinpoche kui ka Hiina ametivõimude esindajatega. Loomulikult on palju väärtuslikke kaadreid elavate Buddhadena kasvatatavatest poistest nii õppimas, mängimas kui palvetamas. Tänaseks on toonastest lastest sirgunud täismehed ning Karma Kagyu liin endiselt kahestunud.

2008. aastal keeldus Hiina RV, Soome Olümpiakomitee ametlikule palvele vaatamata, andmast viisat Arto Halonenile. Kas selle põhjuseks võib olla 1998. aastal ka Euroopa Liidu Humanitaarauhinna pälvinud linateos, jääb juba igaühe otsustada.

Kaarel Kuurmaa

Tünnimees

Kuubalane Jesus Perdomo Triguero on teinud bensiinitünnide keerutamisest kunsti, millega ta elatab ennast ja perekonda. Film jälgib Jesust hommikust õhtuni Havanna tänavatel.

Festivalid: Krakow (Žürii eriauhind), Visions du Reel

Tünnimees / The Tank Man / Tynnyrimies
Rež / Dir Arto Halonen
Soome / Finland 2004, 16’