Filmikool #17: Suured ja väikesed linnud

Võtame kas Don Quijote ja Sancho Panza või Cervantese koerad, Euroopa kultuurilugu on täis tragikoomilisi paare, kes oma rännuteel ja seikluste kaudu üritavad elu mõttele pihta saada. Lisame Pasolini poolt siia nimekirja Toto ja Ninetto, kes oma metafüüsilisel tripil läbi lõputu tühermaa kohtavad püha Franciscust, marksistlikku varest ja paljusid teisi tegelasi, õppides teekonnal ühtesid elutõdesid ja unustades teisi.
“Suurte ja väikeste lindude all” peab Pasolini ilmselt silmas erinevaid ühiskonnaklasse. Kui Toto ja Ninetto üheviisi edukalt nii kullid kui varblased suudavad usku pöörata, tundub neile, et võit on käes – mõlemad mõistavad sõnumit armastusest. Kui aga seepeale kull varblase ära sööb, tuleb Pühal Franciscusel tõdeda, et maailm on muutunud, ja vaja on mingit uut metodoloogiat, kuidas kõigile rahu tagada.
 Toto on vanakooli Itaalia koomik, kellel on siin võimalik teha mitmetahuline melanhoolne roll. Talle sekundeerib Ninetto Davoli, siin vaid 16-aastane noormees, kes jäi sarnast “õndsa ullikese” rolli Pasolini filmidesse mängima kuni lõpuni.

Pasolini oli vabaduse laulik. Ta ekraniseeris nii Matteuse evangeelimiumi kui markii de Sade`i, astus kommunistlikku parteisse, kirjutas kodukandi murdes luuletusi ja väntas seksikomöödiaid. Teisisõnu tegi, mis tahtis. Tema filmid ei sarnane mitte millegagi. Ka „Suured ja väikesed linnud“ on üks selline idiosünkraatiline pärl, kus vares tsiteerib Karl Marxi. Itaalia koomik Totò pälvis selle rolli eest Cannes’i festivalil parima meesnäitleja preemia.

Filmile eeneb Rainer Sarneti loeng. Loengus tuleb juttu Pasolini vabast vaimust, mis nihutas nii draama, lavastamise kui ka näitlemise reegleid.

 

Filmi toob kohale DHL.
Pileti hind kõigile 6.50€, ISIC kaardiga ostes 5€.

Eriprogrammi Filmikool kirjeldus

Kino+loeng = filmitarkus.
Sõpruse filmikool aitab avada filmis toimuvat. Filmidele eelnevad loengud pakuvad nii noorematele kui ka vanematele filmisõpradele pääsetee linateose sisse, taha ja kaugemalegi. Filmid linastuvad originaalkeeles, eestikeelsete subtiitritega. Sarja esimest hooaega kureeris ja loenguid viis läbi Tõnis Kahu, teisel aastal võtsid teatepulga üle Andres Maimik ja Rainer Sarnet. Kolmandat hooaega kureerivad Moonika Siimets ja Rainer Sarnet.

Varasemalt Filmikool sarjas linastunud filmid

FILMIKOOL #27: MANHATTAN

25.08.2020

FILMIKOOL #26: SPARTACUS

11.08.2020

Filmikool #25: Carrie

16.06.2020

FILMIKOOL #24: KÕIK, MIDA TAEVAS LUBAB

18.02.2020
  •  
  • 1 / 7