PÖFF 2018: Metsikud väljad

Kuuldused iisterni surmast ei vasta tõele. Vastupidi, 31-aastane ukrainlane Jaroslav Lodõgin on vändanud groteskse ja lõbustava, samas teravalt ühiskondliku filmi, mis värskendab žanri kaanoneid.

Harkivis elav German naaseb vastu tahtmist kodukohta Donbassis, et võtta üle vennale kuulunud bensiinijaam, millele ihub hammast piiriülene maffia. Selle ümber laiuvad metsikud väljad on ajalooliselt esimene värav Ida teel Läände – koht, kus erinevad huvid ikka ja jälle põrkuvad. Vanas bensukas toimuvast saab Ukraina pöörase elu ja ühiskondlike suhete mudel, teravmeelne mõistujutt ajast, kus on juba aimata peagi puhkevat Donbassi sõda. 

Kaurismäki, Coenid, Sergio Leone spagetivesternite legendaarsed vastasseisud – neid ja veel paljut muud pastišeeritakse siin elegantselt, noorusliku särtsuga ja kohati väga naljakalt. Filmist kiirgab head loomingulist energiat ja selle sõnum – igaüks peaks kaitsma oma metsikuid välju – on praeguses ajas väga aktuaalne. Film põhineb Ukraina noorema põlvkonna ühe tuntuma kirjaniku Sergi Žadani auhinnatud romaanil „Vorošilovgrad“. Muide, seesama linn kannab praegu Luganski nime.

Tiit Tuumalu