Ninotška

"Vabandage, krahv d'Algout, väga piinlik, aga daam, kellega te täna siin olete, levitab parasjagu naiste tualetis kommunistlikku propagandat."

 

Tähtsa ülesande saanud Nõukogude diplomaadid Iranov, Buljanov ja Kopalski on vaevu jõudnud kohaneda Pariisi tormaka elustiiliga, kui Moskvast saadetakse seltsimees uurima, miks nad oma ülesande täitmisega viibivad.

Meeste üllatuseks ei ootagi neid jaamas karvane politruk, vaid noor ja veetlev agitaator Niina Ivanovna Jakušova. Nõukogude Liidu eeskujulik esindaja hakkab otsekohe Pariisis degenereerunud tegelasi korrale kutsuma. Ent seejuures põrkab ta kokku kodanlasest krahvi Leon d’Algout’ga, kes on Niina Ivanovnaga samast klassist agitaator: ta meelitab poliitikast parkunud naise universaalse armastuse parteisse.

Arusaadavatel põhjustel oli „Ninotška“ sotsialistlikes riikides keelatud kaup. Ületamatu komöödialavastaja Ernst Lubitsch suudab iga stseeniga muuta kommunistliku maailmavaate senisest veelgi naeruväärsemaks. Filmi kaheldamatu kese on müstiline diiva Greta Garbo, kes enne Nina rolli polnud (sarnaselt kehastatava tegelaskujuga) naljalt kunagi avalikult naeratanud. Filmi algne reklaamlause oligi „Garbo naerab!“.